Park Kulturowy w Milewszczyźnie

Zachęcamy do odwiedzenia Parku Kulturowego w Milewszczyźnie, który obecnie otwarty jest w godz. 12-17 od wtorku do piątku oraz od 11-18 w sobotę i niedzielę.

Park Kulturowy w Milewszczyźnie to pomnik 1000 lat historii Ziemi Korycińskiej oraz regionu. Stanowi doskonały przykład ciągłości dziejów, zachodzących zmian na przestrzeni wieków. Zgromadzono tu przedmioty służące niegdyś mieszkańcom wsi w ich codziennym życiu. Zwiedzający mogą zapoznać się z wybranymi rzemiosłami i wytwórczością wiejską, zaś w czasie zwiedzania obiektu zgłębić niezwykłą historię tego miejsca i regionu.

Badania archeologiczne, przeprowadzone w 2014 roku odkryły wiele tajemnic z przeszłości. Istniejące w Milewszczyźnie grodzisko, powstało w X wieku i funkcjonowało do XII. Gród otoczony był trzema wałami i prawdopodobnie trzema fosami. Sprawne oko obserwatora może dostrzec wszystkie te elementy podczas wędrówki po jego umocnieniach.

Jedną z atrakcji jest wiatrak z 1949 r. posadowiony w centrum parku, na majdanie – podobno stał w tym miejscu w XIX w. Został on przeniesiony z pobliskiej miejscowości Jatwieź Duża. To jeden z najpiękniejszych wiatraków w Polsce. Dzięki temu, że posiada pełne wyposażenie, odwiedzający poznają konstrukcję młynów wiatracznych oraz historię młynarstwa. Każdy chętny może „zostać młynarzem” i spróbować własnych sił przy produkcji mąki na żarnie nieckowatym i żarnie obrotowym.

Natkniemy się tu również na ślady XVI – XVII wiecznej strażnicy czy powstałego na przełomie XIX i XX w. dworku, na którego fundamentach stanęła szklana wiata edukacyjna.

Można też zajrzeć do starej, zbudowanej z kamienia piwniczki, która jest charakterystycznym elementem korycińskiej wsi. Przechowywane są w niej dary ziemi (ziemniaki, marchew, buraki) i wytwory pracy rąk mieszkańców, takie jak: konfitury, soki, kompoty czy sery korycińskie.

Po stronie zabudowań pofolwarcznych w Folwarku Milewszczyzna znajduje się dziedziniec i kryta strzechą stodoła z wiatą edukacyjną oraz wystawa etnograficzna i PRACOWNIA TKACKA Bernardy Rość i jej córki Agnieszki Iwanickiej.

Prezentowane w pracowni tkaniny pani Bernardy wykonane były w 2018 roku w ramach Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego i przedstawiają: wiatrak, kościół, zabawę ludową oraz podwórko wiejskie. Cała wystawa nosi nazwę ,Ocalić od zapomnienia tkaninę dwuosnowową. Korycin w tkaninie dwuosnowowej:. Tkanina pani Agnieszki Iwanickiej z 2017 r. to ‚ Droga przez wieś” za którą otrzymała wyróżnienie. Prace obu Pań to tkaniny artystyczne, doskonale skomponowane, o szlachetnej kolorystyce, umiejętnym zastosowaniu tradycyjnych motywów zdobniczych i przedstawień tematycznych inspirowanych podlaską przyrodą i wiejskim życiem. Wykonują je z naturalnej owczej przędzy. W pracowni prezentowane są  także inne tkaniny wykonane na przestrzeni wieków m.in. płótno lniane, serwety lniane z charakterystyczną obwódką szydełkową, chodniki, kilimy. Można tu także zobaczyć krosna pionowe, kołowrotek, snowalnicę, tzw. wituszki oraz narzędzia do obróbki lnu.

W pracowni organizowane są pokazy, warsztaty oraz spotkania. Odwiedzający mogą usiąść przy krośnie z artystką i poznać tajemnice tej pięknej sztuki.

Więcej informacji na stronie www.milewszczyzna.pl