Prezentujemy zeszyty tkackie, które powstały w ramach projektu „Podlaskie sploty – II Festiwal Tkactwa”.
Tkactwo, jedno z najstarszych rzemiosł, było do niedawna zajęciem powszechnym, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Przez lata jednak tkaniny ludowe straciły na prestiżu, zwłaszcza we własnym środowisku, gdzie powstawały. Nie wyposażają już wiana panny młodej, nie służą na co dzień w wiejskich domach czy świątecznych obrzędach, ale czy już nie mają znaczenia? Te często niedoceniane i zapomniane wyroby są skarbnicą wiedzy o dawnym wzornictwie, pozwalającą dostrzec, jakie pamiątki przeszłości kryją się w ich kufrach i szafach, docenić je i uświadomić wagę tradycji.
Podlaski Instytut Kultury we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Krynkach, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Narewce, Miejskim Ośrodkiem Animacji Kultury w Zabłudowie, Gminnym Centrum Kultury w Gródku opracował publikację dokumentującą wybrane tkaniny pozyskane z prywatnych zasobów mieszkańców wspomnianych gmin. Lokalne ośrodki kultury, w ramach realizowanego przez PIK projektu, przygotowały w tych miejscowościach wystawy często niedocenianych i zapomnianych wyrobów. Wśród nich znalazły się kilimy, perebory, radziuszki, dwuosnowówki, a także lniane obrusy, wełniane ubrania i szmaciane chodniki, stanowiące nieocenioną wartość etnograficzną i źródło wiedzy o dawnym wzornictwie. Można w nich zobaczyć najciekawsze wyroby lokalnego tkactwa. Pełna dokumentacja tkanin, którą dysponują wspomniane ośrodki kultury, zostanie umieszczona na stronie www.dwuosnowowa.pl
Podlaski Instytut Kultury serdecznie dziękuje wszystkim, którzy wsparli organizację wystaw i pomogli w ich przygotowaniu. Mieszkańcom dziękujemy za udostępnienie tkanin, pracownikom gminnych ośrodków kultury za zorganizowanie ekspozycji oraz napisanie słów wstępu do niniejszych wydawnictw.
Zeszyt tkacki Zabłudów – do pobrania
Zeszyt tkacki Narewka – do pobrania
Zeszyt tkacki Krynki – do pobrania
Zeszyt tkacki Gródek – do pobrania
„Podlaskie sploty – II festiwal tkactwa” to projekt realizowany przez Podlaski Instytut kultury mający na celu promocję i ochronę tradycyjnego tkactwa na terenie województwa podlaskiego. Tegoroczna edycja Dofinansowana jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Informacji na temat Podlaskich splotów udziela kierownik Działu Sztuk Plastycznych PIK w Białymstoku – Krystyna Kunicka
tel. 85 740 37 15, k.kunicka@pikpodlaskie.pl
Dofinansowano ze środków budżetu państwa. Wartość dofinansowania 50 000 zł, całkowita wartość zadania 94 400 zł.