TKANA OPOWIEŚĆ

„Tkana opowieść” to nazwa nowego muralu, o który wzbogacił się Białystok. Praca jest wyjątkowa: to nie tylko największy mural w naszym województwie, ale także największy inspirowany sztuką ludową w Polsce. I z pewnością największy na świecie przedstawiający podlaską tkaninę dwuosnowową!

Dzieło zdobi jedną ze ścian wieżowca przy ul. Radzymińskiej 18 w Białymstoku i od razu wzbudziło ogromne zainteresowanie i sympatię przechodniów. Mural powstał w ramach prowadzonej przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku akcji Folk on the Street, która łączy tradycję ludową ze sztuką ulicy. Autorami nowego malowidła są członkowie białoruskiej grupy TAKTAK.

„Tkana opowieść” to siedzący na pniu drzewa pośród leśnych paproci chłopiec ubrany w strój zdobiony białoruskimi motywami ludowymi. Nad jego głową, sięgając aż do 11 piętra wieżowca, rozpościera się wspaniały wzór przeniesiony z podlaskiej tkaniny dwuosnowowej pt. „Pieczenie chleba”. Jej autorką jest pani Lucyna Kędzierska z Wasilkowa. Praca została wykonana w 2011 roku na konkurs, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie, z tematem przewodnim: „Zajęcia kobiety wiejskiej na Podlasiu”. Dzieło pani Lucyny otrzymało III nagrodę. Nagrodzona tkanina została wypożyczona przez GOKSiT w Janowie WOAK w Białymstoku na potrzeby realizacji muralu.

Jestem bardzo dumna, że wzór mojej tkaniny dwuosnowowej został zauważony i stał się inspiracją dla artystów. Mural jest uwieńczeniem naszej wieloletniej tradycji tkania dywanów przekazywanej z pokolenia na pokolenia – mówiła ze wzruszeniem pani Lucyna. – Mamy tu pracę kobiety na wsi, czyli pieczenie chleba. Jako dziecko widziałam mamę, która piekła chleb w domu, i stało się to dla mnie ogromną inspiracją. Chciałabym, aby moja praca pokazała, szczególnie młodzieży, że każdy temat można przenieść na tkaninę, że można wykorzystać każdy motyw – dodała tkaczka z Wasilkowa, która jest trzecim pokoleniem podtrzymującym tę wspaniałą tradycję w swojej rodzinie. Warto wspomnieć, że pani Lucyna jest córką wybitnej i uznanej w naszym regionie tkaczki – Romualdy Puzanowskiej z Marchelówki (gm. Janów).

Twórcy i pomysłodawcy nowego białostockiego muralu wychodzą naprzeciw tym, których kontakt z tkactwem ograniczał się dotychczas wyłącznie do opowieści babć bądź wizyt w skansenach. Dają tym samym dowód, że motywy ludowe można z powodzeniem przenosić w miejsca użytku publicznego. Przykład powstającego muralu pokazuje, jak wspaniałą inspiracją może być tkanina, jak w niezwykle interesujący sposób można połączyć to, co dawne, z tym, co współczesne. Tkanina dwuosnowowa, mimo swojej wieloletniej historii, nadal może być trendy, a budowanie świadomości bogactwa kulturowego przy wykorzystaniu współczesnych nośników jest najlepszym sposobem dotarcia do jak najszerszej grupy osób. Korzystajmy więc z możliwości nauki tej wspaniałej i niestety powoli ginącej techniki, dopóki istnieją osoby, które są w stanie nam tę magiczną wiedzę przekazać.

„Pieczenie chleba”, czyli interesującą i słynną już pracę, stanowiącą także pierwowzór nowego muralu na co dzień  można podziwiać w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie.