KRAINA WĄTKU I OSNOWY – WARSZTATY

„Kraina wątku i osnowy” to projekt realizowany przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku we współpracy z gminą Janów i Korycin. Ma on promować tradycje tkackie, które były i są chlubą naszego regionu. Jak zarazić tradycją młodzież, przekonać ich, że stare ludowe rzemiosło warto pielęgnować i zachowywać? To prawdziwe wyzwanie, któremu można sprostać serwując tradycję w nowoczesnym wydaniu. Dlatego WOAK przygotował dla młodzieży z Janowa i Korycina atrakcyjne warsztaty, na których inspiracją są tradycyjne ludowe wzory z tkanin. Większość młodzieży interesuje się obecnie modą i multimediami. Chcemy to wykorzystać by popularyzować tkactwo. Chcemy uświadomić młodym ludziom, że tradycyjne wzory są nie tylko piękne i obecnie bardzo modne, ale że również można je w atrakcyjny sposób wykorzystać w praktyce, na przykład projektując oryginalne ubrania, przedmioty użytkowe, czy tworząc samodzielnie animacje filmowe –  przekonuje Cezary Mielko, dyrektor WOAK.
Zajęcia odbyły się w Janowie i Korycinie, czyli w gminach gdzie mieszka najwięcej  aktywnych tkaczek. Zwykle swego się nie docenia, stąd wybór tych konkretnych miejscowości. W każdej z gmin w warsztatach może wziąć udział około dwudziestu  młodych osób. Nasze motto to: „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Tradycja tkacka w naszym regionie jest wyjątkowa i przez to dla nas bardzo ważna. Szkoda, żeby zaginęła bezpowrotnie – mówi Krystyna Kunicka, kierownik Działu Sztuk Plastycznych WOAK w Białymstoku. Projekt „Kraina wątku i osnowy” jest po to, żeby nie tylko pobudzić do działania osoby, które już tkają, ale też zainteresować tkaniną młodych ludzi. Mamy nadzieję, że przez te nowoczesne, atrakcyjne formy, małymi krokami zaszczepimy w młodzieży sympatię do tkaniny.
W programie przewidziano zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Młodzież spotkała się między innymi z działającą na terenie Podhala, projektantką  Anetą Larysą Knap, twórczynią marki Folk Design. Artystka w swoich projektach – kolekcjach ubrań – wykorzystuje charakterystyczne tradycyjne motywy góralskie, łącząc je z innymi materiałami i nowoczesnymi fasonami. Prócz tego swoją pasją i doświadczeniem z młodzieżą podzieliły się lokalne twórczynie ludowe.  W części praktycznej podjęto trzy tematy. Na początek warsztaty pod nazwą „ Etno Design”, które miały zachęcić uczestników do samodzielnego przenoszenia motywów ludowych za pomocą szablonów na elementy odzieży, torby, inne przedmioty użytkowe. Następnie w związku z tym, że w rejonie Korycina oraz Janowa szczególnie żywa była tradycja obrzędowego wykorzystania tkanego, WOAK przygotował warsztaty „Krajki w nowoczesnej formie”, które odwołały się do tej tradycji, ale w nowej formie. Wstępem było spotkanie z projektantem, zaś zasadnicza część skupiła się na tkaniu, które dzięki zastosowaniu wielorakich rozwiązań kolorystycznych przyniosło młodzieży sporo satysfakcji. Ostatnią propozycją stanowiły zajęcia z animacji poklatkowej, gdzie młodzież podjęła się tworzenia własnego filmu w oparciu o tradycję i wzornictwo tkanin dwuosnowowych. Kulminacją projektu będzie otwarcie „ Krainy wątku i osnowy” – oznakowanego szlaku, który będzie prowadził przez pracownie tkackie w gminie Janów, Korycin i Wasilków.

Informacji o całym projekcie można zasięgnąć w Dziale Sztuk Plastycznych WOAK (tel. 85 740 37 15) oraz na stronie www.dwuosnowowa.pl

Projekt „Kraina wątku i osnowy” dofinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW

Zajęcia teoretyczne

– Janów, 16 września 2017 r. w godz. 9.00-16.00;

–  Korycin, 16 września w godz. 11.00-18.00

Warsztaty  „ Etno Design”

– Janów, 18-19 września 2017 r. w godz. 16.00-19.00;

– Korycin, 20-21 września 2017 r. w godz. 16.00-19.00

WarsztatyKrajki w nowoczesnej formie”

– Janów, 18-19 września 2017 r. w godz. 16.00-19.00;

– Korycin, 20-21 września 2017 r. w godz. 16.00-19.00

Warsztaty animacji poklatkowej  

– Janów, 23 września 2017 r. w godz. 9.00-13.00, następne terminy do uzgodnienia na spotkaniu

– Korycin, 23 września 2017 r. w godz. 14.00-18.00, następne terminy do uzgodnienia na spotkaniu

Fotoreportaż