FORUM TKACTWA LUDOWEGO

Tkactwo – to zanikające dziedzictwo. Co zrobić, by zachować dawne tradycje i umiejętności? Jak zachęcić młodzież, by uznała dawne wzory i rzemiosło za modne i atrakcyjne? Na te i wiele innych pytań spróbowali odpowiedzieć miłośnicy tradycji i podlaskiej tkaniny – uczestnicy Forum Tkactwa Ludowego zorganizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

W klimat krosen i tradycyjnych tkanin organizatorzy wprowadzili uczestników dzięki otwarciu ogólnopolskiej wystawy tkanin, nadesłanych na konkurs „Tkanina Ludowa”. W Galerii WOAK „Spodki” w Białymstoku do połowy listopada będzie można podziwiać ok. 60 tkanin, 30 tkaczek z całej Polski.

Cieszymy się, że tak liczne grono twórczyń przystąpiło do konkursu na tkaninę. Z jednej strony jest to oczywiście rodzaj pewnej rywalizacji, ale z drugiej to, co najważniejsze, czyli ochrona i popularyzacja tego, co mamy najlepsze –  tradycyjnego rękodzieła, bogatego dziedzictwa, którym jest tkactwo – mówił na otwarciu wystawy Cezary Mielko, dyrektor WOAK w Białymstoku. 

Celem konferencji była popularyzacja zanikającej już dziedziny rękodzieła ludowego, tak charakterystycznego dla naszego regionu, a także prezentacja wyników z wyjazdów terenowych dokumentujących aktualne zjawiska kultury ludowej. Uczestnicy konferencji podjęli debatę nad aktualną kondycją rękodzieła ludowego, możliwościami i ograniczeniami jego dalszego rozwoju oraz koniecznością poszukiwania nowego miejsca dla tradycji we współczesnym świecie.

Tkanina jest moim życiem. Tłumaczę zawsze młodym ludziom, uczę ich i przekonuję, że warto te stare tradycje kontynuować, bo to daje wielką satysfakcję, bo właśnie w te niteczki osnowy i wątku można wpleść swoją wyobraźnię i swoje myśli. Kiedy rozpoczynałam swoją przygodę z tkactwem, motywacją były pieniądze, później doszła do tego wyobraźnia, która przeszła w zakochanie i teraz bez tego żyć nie mogę – mówiła Teresa Pryzmont, tkaczka z Wasilówki w gminie Janów.

Właśnie po to by chronić i zachować tradycyjne tkactwo powstał realizowany przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku od maja bieżącego roku projektu „Kraina wątku i osnowy”.  Ma on na celu promowanie bogactwa tradycji tkackich wśród osób dorosłych i młodzieży. Projekt otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jego kolejnym, ważnym elementem będzie otwarcie szlaku „Kraina wątku i osnowy” – nowego produktu turystycznego i edukacyjnego w naszym województwie, które miało miejsce 20 października w Janowie.

Fotoreportaż: