OTWARCIE SZLAKU „KRAINA WĄTKU I OSNOWY”

Dwudniowe święto tkactwa dobiegło końca, ale to nie koniec podlaskich spotkań z tkaniną ludową. Od dziś już oficjalnie można zwiedzać szlak „Kraina wątku i osnowy”, prowadzący przez podlaskie pracownie tkackie. To nowy produkt turystyczny i edukacyjny, przygotowany i oznakowany tak, aby wszyscy – zarówno mieszkańcy regionu, jak i turyści – w przystępny sposób mogli zapoznać się z tradycją i wzornictwem tkanin dwuosnowowych. Otwarcie szlaku nastąpiło w Janowie, który niewątpliwe jest kolebką podlaskiej tkaniny dwuosnowowej. Szlak powstał w ramach realizowanego od maja bieżącego roku przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku projektu „Kraina wątku i osnowy”.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy zrealizować ten projekt, bo tkactwo jest dla nas bardzo ważne i ważna jest też dbałość o dziedzictwo kulturowe – podkreśla Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. – Dzięki projektowi „Kraina wątku i osnowy” mogliśmy podjąć wiele działań – warsztaty dla dzieci i dorosłych, konkursy, Forum Tkactwa Ludowego, a także otworzyć szlak. Ważne było, żeby ze sztuką ludową dotrzeć do młodego pokolenia, a można było tego dokonać poprzez nowoczesne i atrakcyjne narzędzia. „Kraina wątku i osnowy” powstała na terenie dwóch gmin – Janowa i Korycina. Miejscowości te zostały wybrane nieprzypadkowo – to stąd pochodzi najwięcej nadal czynnych tkaczek. Są to jednak w większości osoby w podeszłym wieku. To ostatni moment na wykorzystanie ich wiedzy, umiejętności i pasji oraz przekazanie tego bogactwa innym. Podejmując się realizacji projektu WOAK chciał na nowo ożywić i upowszechnić, a przez to zachować tradycje tkackie w naszym regionie. Ważne było, aby młodzież uznała swoją tradycję – dawne wzory i rzemiosło – za modne i atrakcyjne, aby chciała uczyć się tkactwa.

Młodzi ludzie oglądają teraz świat wykreowany przez komputer i multimedia. Najważniejsze, żeby zrozumieli, że nawet za najlepszą maszyną stoi człowiek i jego potencjał. Dzięki rękodzielnikom możemy zobaczyć i dotknąć, tego wszystkiego, co zostało stworzone dzięki ludzkiej wyobraźni i twórczym palcom – mówił podczas spotkania Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego. ­– Inicjatywa powstania szlaku jest ważna nie tylko dlatego, że mamy kolejne bardzo interesujące miejsce na mapie turystycznej naszego regionu, ale przede wszystkim dlatego, że tradycja zostanie odświeżona, wróci do pełni łask i będzie przyciągała kolejne osoby.

Na nowo powstałym szlaku znalazły się także pracownie tkaczek spoza gmin Korycin i Janów. Są to twórczynie równie utalentowane, które wniosły ogromny wkład w upowszechnianie tradycji tkackich w naszym regionie, prowadząc warsztaty i szkolenia dla wszystkich zainteresowanych tym rzemiosłem. Twórczynie chętnie udostępniają swoje pracownie, demonstrują w nich techniki, pokazują swoje przepiękne tkaniny. Warto tam zajrzeć, posłuchać, a nawet zasiąść przy krosnach. Aby trafić do nich bez problemu, na terenie gmin Janów i Korycin umieszczono tablice, które posłużyły do oznakowania szlaku. 

Projekt „Kraina wątku i osnowy” dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fotoreportaż: