OŻYWILIŚMY TKANINĘ DWUOSNOWOWĄ

Jak wyglądały dawne prace polowe? Jakie zajęcia we własnej zagrodzie wykonywali rolnicy? Jak wypiekano chleb i skąd brano mąkę do jego wytworzenia? Jednym słowem: jak to dawniej bywało. Wszystko to, co może kojarzyć się z podlaską wsią, wykorzystała  i ożywiła młodzież podczas warsztatów z animacji poklatkowej zorganizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku w Janowie i Korycinie. Młyn i droga – to dwa tematy przewodnie powstałych filmów. Inspiracją do ich stworzenia stała się tradycyjna podlaska tkanina dwuosnowowa.

Spotkania okazały się nie tylko wspaniałą zabawą, ale też niecodziennym sposobem na zainteresowanie młodzieży tkaniną ludową. Animatorzy udowodnili, że to, co dawne, wcale nie musi być nudne. Wystarczy tylko przyjrzeć się tradycji bliżej, poznać ją i uwolnić swoją wyobraźnię. Uwieńczeniem działań było wykorzystanie misternie wytkanych na krosnach obrazów tak, by utworzyły filmową opowieść.

Efekty warsztatów w Janowie:

Warsztaty animacji poklatkowej stanowiły nie lada wyzwanie dla początkujących artystów. Młodzi ludzie nie tylko poznali procesy tworzenia filmu animowanego od podstaw, ale też  odkryli nowe sposoby wykorzystania tradycyjnych tkanin, aby za ich pomocą opowiedzieć własną historię. Animacja poklatkowa to przede wszystkim sposób na ukazanie ornamentów pochodzących z tkanin w zupełnie nowej formie, ale jednocześnie okazja do rozbudzenia wyobraźni. Czerpiąc z ludowej tradycji młodzi ludzie odkryli całkowicie nowy sposób pobudzania i wyrażania własnej kreatywności.

Efekty warsztatów w Korycinie:

Zajęcia skierowane były do młodzieży i miały na celu pokazanie, że tradycyjne wzory są piękne, modne i można je w atrakcyjny sposób wykorzystać. Janów i Korycin były idealnym miejscem – w tych dwóch gminach można odnaleźć najwięcej aktywnych tkaczek.

Zajęcia z animacji poklatkowej poprowadziły panie Katarzyna Zabłocka i Anna Narel – autorka filmu „Animowane obyczaje” (https://www.youtube.com/watch?v=MJtEb5s_N-I).

Warsztaty zrealizowano w ramach projektu „Kraina wątku i osnowy” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.