Warsztat tkacki na Dożynkach Prezydenckich w Spale

Smaki regionu, tradycyjne rękodzieło i folklor – tak zaprezentowało się województwo podlaskie podczas Dożynek Prezydenckich w Spale w miniony weekend. Na stoisku zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury oraz Gminą Szumowo można było smacznie zjeść, zatańczyć i zaśpiewać z zespołem ZPiT „Kurpie Zielone”, oraz – a jakże! – obejrzeć warsztat tkacki, przy którym królowała jedna z najbardziej cenionych i aktywnych podlaskich tkaczek, pani Lucyna Kędzierska.

Główne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się w niedzielę, 17 września, mszą świętą w kaplicy polowej AK w Spale. Po nabożeństwie z centrum miasta na stadion Centralnego Ośrodka Sportu przeszedł barwny dożynkowy korowód, w którym udział wzięły grupy wieńcowe z całej Polski. Województwo podlaskie reprezentował wieniec wykonany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Paprotki” z Paproci Dużej w gm. Szumowo, które otrzymały wyróżnienie z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Oprawę artystyczną zapewnił działający przy WOAK zespół Kurpie Zielone, który zaśpiewał podlaskie pieśni dożynkowe oraz powszechne, a także zatańczył wiązankę tańców podlaskich.

Dożynkom towarzyszyło także Miasteczko Regionów, w którym tym, co mają najlepsze – muzyką, tańcem, rękodziełem, smakołykami – chwaliło się wiele regionów Polski. Stoisko degustacyjne z województwa podlaskiego, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Paprotki”, serwowało podlaskie przysmaki –  m.in. pierogi, chleb ze smalcem, babkę ziemniaczaną, swojskie wędliny. Nie zabrakło także regionalnych słodkości – sękacza i mrowiska.

Ważnym elementem stoiska województwa podlaskiego była prezentacja tkaniny dwuosnowowej, która jest jednym z najciekawszym i najbardziej oryginalnym zjawiskiem w polskiej sztuce ludowej, występującej jedynie w północno-wschodniej części kraju.  Obecnie na terenie województwa podlaskiego pracuje 10 tkaczek, zamieszkałych w gminie Janów, Korycin, Wasilków i Lipsk. Do udziału w dożynkach została zaproszona Lucyna Kędzierska, która zaprezentowała kilka prac oraz przeprowadziła warsztaty tkania. Była to okazja do obejrzenia dywanów i makat wykonanych w technice dwuosnowowej, można było także zobaczyć, jak wyglądają i działają ponadstuletnie krosna. Chętni mogli spróbować swoich sił za krosnem i przekonać się, jak trudna jest ta technika tkacka.

Wśród wielu gości, którzy odwiedzili stoisko, była także para prezydencka, która nie tylko degustowała przygotowane przysmaki, ale także otrzymała od reprezentantów województwa podlaskiego prezenty, w tym makatkę w kolorach ciemnego brązu i beżu.