Wystawa zamykająca „Nowy wątek w tkactwie tradycyjnym”

Kameralna wystawa w galerii WOAK przy ul. Kilińskiego 8 zamyka trwający od niemal roku projekt „Nowy wątek w tkactwie tradycyjnym”.
W pierwszej sali wystawowej dominuje krosno tkackie, mówiące wyraźnie, że wszystko kręci się dookoła tej dziedziny. Rozpoczynamy od zapoznania się z książeczką edukacyjną, którą organizatorzy wydali dla najmłodszych.

Na planszach oglądać można poszczególne strony, na których zamieszczono też rysunki dzieci, laureatów konkursu plastycznego. Tytuł: „Wycieczki owieczki – czyli jak powstaje tkanina” wskazuje na tematykę i postać bohaterki rysowanej historii. Książeczkę można obejrzeć w oryginale i rozwiązać krzyżówkę, wykleić swoją kompozycję lub narysować własny obrazek.
Większość ekspozycji wokół krosna zajmują prace rysunkowe dzieci, które wzięły udział w konkursie pt. „Jak powstaje tkanina”. Ten pozornie trudny temat został pięknie przedstawiony w różnych technikach rysunkowych, od ołówka po węgiel, flamastry, tusz i piórko. Widzimy stadka owiec, strzyżenie, pranie wełny, greplowanie, farbowanie i na koniec pracę przy kołowrotku i krosnach.
Pomiędzy czarno-białymi rysunkami zobaczymy kolorowe tkaninki uczestników warsztatów. One też wypełniają drugą salę. To pierwsze prace pasjonatów, być może nawet następców naszych podlaskich tkaczek. Pokazujemy też torby i koszulki ręcznie malowane przez młodzież we wzory zapożyczone z tkanin.
Kończymy tegoroczne działania i już snujemy plany na rok następny. W kolejce czekają chętni na warsztaty tkackie, designerzy – na nowe inspiracje, nie zapomnimy też o dzieciach. Wypatrujcie nas w roku 2019!