„Korycin w tkaninie dwuosnowowej” – wystawa prac Bernardy Rość

Wernisaż wystawy odbędzie się 12 grudnia 2018, o godz. 12:00 w Pracowni Tkactwa Dwuosnowowego Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki, ul. Knyszyńska 2a, w Korycinie. Wystawa będzie czynna do 12 stycznia 2019 roku. Wstęp wolny.

Bernarda Rość urodziła się w Korycinie, obecnie mieszka w Szaciłówce. Tkactwa nauczyła się od mamy Marianny Dzieszko, ludowej tkaczki, i do dzisiaj z ogromną pasją kontynuuje rodzinne tradycje tkactwa dwuosnowowego. Już w wieku 15 lat zaczęła wykonywać splotem płóciennym chodniki, worki, płótno, tkaniny przebierane, a potem także kilimy i tkaniny podwójne, które stały się domeną jej twórczości. Jako osiemnastolatka, w 1976 roku, uzyskała tytuł twórczyni ludowej, została też wpisana do Rejestru Twórców Ludowych „Cepelii”. Od roku 1986 należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

O tkaninach pani Bernardy słów kilka

Bernarda Rość wykonuje  dywany o wzornictwie charakterystycznym dla janowskiego ośrodka tkackiego. Prace artystki są przeważnie zaliczane do dywanów tematycznych, na których można wyczarować wszystko.

Tkaczka wzory czerpie z wyobraźni, często też inspiruje się najbliższym otoczeniem. Tworzy dywany-obrazy, których tematyką jest życie wsi, tradycyjne zajęcia codzienne, obrzędy (np. wesele, dożynki) i otaczająca ludzi przyroda (dokarmianie zwierząt, grzybobranie, pasieka, miodobranie).

Prace twórczyni cechuje wysoki poziom techniczny oraz doskonała kompozycja, a także ciekawy dobór tematów i kolorystyki. Dzieła Bernardy Rość potwierdzają jej doskonałe opanowanie techniki tkackiej, talent oraz wyrobiony smak estetyczny.

Docenić to, co wartościowe

Bernarda Rość otrzymała wiele nagród w konkursach na tkaninę, jest laureatką nagrody i Stypendium Artystycznego Młodych im. S. Wyspiańskiego (1988-1989) oraz stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014 r.) Ma za sobą także liczne wystawy, m.in. w Janowie, Białymstoku, Warszawie, Krakowie, Toruniu, Wrocławiu, Bukowinie Tatrzańskiej, Kijowie, Sofii.  Dywany Bernardy Rość znajdują się w zbiorach: Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie; Muzeum Etnograficznego w Krakowie; Muzeum Etnograficznego w Toruniu; Muzeum Podlaskiego w Białymstoku; Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku; Muzeum w Lublinie i Ciechanowcu.

Aby tradycja nie zaginęła

Twórczyni chętnie bierze udział w kiermaszach, jarmarkach i targach, takich jak białostockie Kaziuki czy Jarmark na Jana, Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym, Biebrzańskich Targach Wytwórczości i Sztuki Ludowej „Sto pomysłów dla Biebrzy” w Osowcu, Suwalskim Jarmarku Folkloru i Jadła Kresowego, Jarmarku Dominikańskim w Sejnach czy też festiwalu Sztuki i Przedmiotów Artystycznych w Poznaniu.

Bernarda Rość swoje tkaniny wykonuje na konkursy, wystawy ale także na zamówienia osób prywatnych. Jej dziełami zainteresowała się m.in. Japonka Izumi Fujita, która zaraziła miłością do janowskich tkanin swoich rodaków i właśnie w „Kraju Kwitnącej Wiśni” organizuje wystawy podlaskich tkanin.

Pracownię pani Bernardy można odnaleźć pod adresem:
Szaciłówka 37
16-140 Korycin
tel. kom.: 665-479-267
tel. dom.: 85 721-91-64
e-mail: bernarda.rosc@gmail.com