Trwają warsztaty tkackie realizowane w ramach projektu „Tkactwo inspiruje – konkursy warsztaty, design”

Trwają warsztaty tkackie realizowane w ramach projektu „Tkactwo inspiruje – konkursy warsztaty, design”, realizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku mającego na celu ochronę i promocję podlaskiego tkactwa tradycyjnego.

Celem warsztatów jest nauka różnych technik tkackich charakterystycznych dla regionu, popularyzacja tkaniny ludowej, przekazanie i wykorzystanie unikalnych umiejętności rękodzielniczych w zakresie tkactwa.

Zajęcia rozpoczęły się od osnucia krosna, kolejnym etapem była nauka tkania pod okiem twórcy – Jerzego Łupieńskiego. Warsztat tkaniny wielonicielnicowej odbył się w gościnnych progach Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie, w dniach 4-9 czerwca 2019r. W tym samym miejscu, w dniach 11-16 czerwca, uczestnicy zajęć zgłębiali tajniki kolejnej techniki tkackiej. Tym razem był to warsztat sejpaku prowadzony przez tkaczkę – Sabinę Knoch.

W ramach projektu zaplanowano jeszcze dwa pięciodniowe warsztaty:

Warsztat tkaniny dwuosnowowej: 18-23 czerwca 2019r.,
Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie. Prowadzący: tkaczka Lucyna Kędzierska

Warsztat tkaniny wybieranej tzw. „perebory”: 25-30 czerwca 2019r.,
Kwatera agroturystyczna tkaczki w Lewkowie Starym (gm. Narewka). Prowadzący: tkaczka Irena Ignaciuk.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTOREPORTAŻ: