Tkactwo inspiruje – zakończenie projektu

Fotoreportaż:

Blisko 50 tkanin wyeksponowanych na wystawie pokonkursowej, 70 prac z zakresu designu inspirowanego tkaniną dwuosnowową, 20 osób wyszkolonych w różnych technikach tkackich oraz ponad 60 w technikach plastycznych – w środę, 25 września, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku podsumował projekt mający na celu ochronę i promocję podlaskiego tkactwa tradycyjnego, zatytułowany „Tkactwo inspiruje – konkursy, warsztaty, design”.

Projekt ruszył w kwietniu tego roku. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Województwa Podlaskiego. WOAK od kwietnia tego roku zorganizował cztery warsztaty tkackie i trzy rodzaje warsztatów plastycznych, a także dwa konkursy: Ogólnopolski Konkurs na Tkactwo Tradycyjne oraz konkurs na przedmiot użytkowy inspirowany tkactwem.

W trakcie wszystkich działań uczestnicy projektu mieli okazję zgłębić tajniki technik tkackich charakterystycznych dla naszego regionu oraz technik z zakresu sztuk plastycznych, za pomocą których można zachęcić młode osoby do poznawania lokalnego dziedzictwa. Z konkursowych prac powstała wystawa. Podczas jej finisażu, będącym jednocześnie uroczystym zakończeniem projektu, przyznano nagrody i wyróżnienia artystom z całej Polski.

Organizatorzy podziękowali zgromadzonym twórcom ludowym za zajmowanie się tkactwem tradycyjnym i designem nim inspirowanym. Krystyna Kunicka, koordynatorka projektu, podkreślała, że to jeden z głównych celów jej pracy: żeby tkactwo tradycyjne żyło, było ciągle aktualne, piękne i inspirujące. Podczas uroczystości gratulowano wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym za to, że swoją pracą tkactwo pielęgnują, o nie dbają, upowszechniają i tym samym pokazują, że tradycyjne, dawne wzory są atrakcyjne i bardzo inspirujące.

To już kolejny projekt WOAK-u dotyczący tkactwa tradycyjnego i sądząc po frekwencji i opiniach jego uczestników, tego typu przedsięwzięcia: pielęgnujące i ożywiające tradycję, cieszą się w naszym regionie coraz większym zainteresowaniem. Przez kilka lat działań WOAK-u powstała grupa pasjonatów podlaskiej tkaniny, która stale się rozrasta, co daje nadzieję na kontynuację tego unikatowego zjawiska przez młode pokolenia.

DOKUMENTY DO POBRANIA:
PROTOKÓŁ JURY – KONKURS TKACKI
PROTOKÓŁ JURY – ETNO DESIGN