Wystawa tkanin Danuty Radulskiej

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprasza 26 listopada, o godz. 18.00, do pracowni plastycznej WOAK przy ul. Kilińskiego 8 na wernisaż tkaniny dwuosnowowej autorstwa Danuty Radulskiej będący podsumowaniem stypendium „Barwny wątek w janowskiej tkaninie”.

Danuta Radulska jest doświadczoną i utalentowaną twórczynią ludową, tkaczką dywanów dwuosnowowych z ponad dwudziestoletnim stażem. Zadebiutowała w 1995 roku udziałem w konkursie „Historia i teraźniejszość w tkaninie dwuosnowowej” zdobywając III nagrodę. Doskonaliła i wzbogacała umiejętności pod kierunkiem znanej tkaczki – Teresy Pryzmont. Przy wykonywaniu tkanin dwuosnowowych współpracowała z projektantką – Barbarą Hulanicką, co niewątpliwie wzbogaciło twórczość Danuty Radulskiej o nowe rozwiązania kolorystyczne i wzornicze.
Dywany Danuty Radulskiej były wielokrotnie nagradzane w konkursach na szczeblu wojewódzkim i krajowym, znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych m.in.: w galeriach i etnograficznych muzealnych w Białymstoku, Toruniu, Krakowie, Warszawie, Lublinie, Ciechanowcu., Częstochowie i Węgorzewie. Znajdują się również w Izbie Tkactwa w Janowie i w Muzeum w Tykocinie oraz w Niemczech i Japonii.
Pani Danuta Radulska od 1994 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a od 2009 roku pełni funkcję prezesa Oddziału Białostockiego STL. Od początku swojej działalności współpracuje z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Białymstoku, a jarmarki, festyny, warsztaty sprawiają, że jest osobą rozpoznawalną i już na stałe wpisaną w koloryt twórczego środowiska Białostocczyzny.
Danuta Radulska otrzymała w 2019 roczne stypendium twórcze z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ramach stypendium „Barwny wątek w janowskiej tkaninie” pani Danuta stworzyła kolekcję ośmiu tkanin dwuosnowowych, z których cztery powstały z przędzy barwionej, zapomnianą już techniką naturalną, pochodzącą z lokalnych roślin, a część barwionych chemicznie. Dzięki temu zyskają one niepowtarzalny, delikatny koloryt. Pozwoli to na porównanie obu technik balwierskich. Prace wykonane w ramach stypendium charakteryzują się swoistą estetyką, ciekawym wzornictwem, wysmakowaną kolorystyką i starannym wykonaniem. Podsumowaniem stypendium będzie zaprezentowanie tkanin na wystawie w Galerii Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Więcej informacji udziela Dział Sztuk Plastycznych WOAK
tel. 85 740-37-15,
galeria@woak.bialystok.pl