„Janowska tkanina dwuosnowowa – z pokolenia na pokolenie”

Janów – stolica polskiej tkaniny dwuosnowowej, słynie nie tylko z przepięknych dywanów, ale także z tradycji tkackich przekazywanych z pokolenia na pokolenie nieprzerwanie od połowy XIX wieku, kiedy to, tkactwo podwójne pojawiło się na Podlasiu.

Kontynuowanie tych niezwykle cennych tradycji jest priorytetem realizowanego po raz kolejny w naszej gminie zadania „Mistrz Tradycji”, w ramach którego Teresa Pryzmont – mistrzyni tkactwa, przekazuje swoją wiedzę i umiejętności uczennicy – Halinie Pryzmont, która pełna zapału pragnie kontynuować lokalne tradycje.

Warsztaty prowadzone są w pracowni twórcy i ucznia, a także w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego. Polegają one na praktycznej nauce techniki tkackiej oraz przekazaniu umiejętności tkania wzorów  i kompozycji charakterystycznych dla janowskiego ośrodka tkackiego. W trakcie trwania programu przeprowadzane zostaną również pokazy tkackie, a podsumowaniem projektu będzie wystawa.

Bardzo cieszy fakt, że janowska tkanina dwuosnowowa jest bardzo ceniona i popularna nie tylko wśród turystów i koneserów sztuki ludowej, ale także wśród kolejnego pokolenia mieszkańców naszego regionu. A dzięki projektowi „Mistrz Tradycji” do grona janowskich twórczyń dołączy kolejna tkaczka.

Projekt pod tytułem „Janowska tkanina dwuosnowowa – z pokolenia na pokolenie” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, realizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie.