Wernisaż online pt. „Moja Mała Ojczyzna Korycin w Tkaninie Dwuosnowowej”

Wernisaż online pt. „Moja Mała Ojczyzna Korycin w Tkaninie Dwuosnowowej” poświęcony podlaskiej tkaninie dwuosnowowej autorstwa wybitnej i utalentowanej Artystki ludowej BERNARDY ROŚĆ, będący podsumowaniem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w Sieci.

W ramach Stypendium Pani Bernarda stworzyła kolekcję przepięknych i unikatowych tkanin dwuosnowowych, których motywem przewodnim jest Korycin – Mała Ojczyzna Artystki. Wykonane prace charakteryzują się wspaniałym połączeniem tradycyjnych wzorów z nowoczesnym wzornictwem, wysublimowaną kolorystyką i niezwykłą starannością.
Nowatorskie podejście Artystki do tematu z pewnością na stałe wpisze się w kanon sztuki ludowej. Pani Bernarda, jako pierwsza z twórczyń ludowych – podlaskich tkaczek połączyła współczesne trendy we wzornictwie z głęboko osadzonymi w kulturze ludowej wzorami. Efektem jej kunsztu są przepiękne prace, które można już zobaczyć na Facebooku: Tkaniny Beni i Agi – Tkanina Dwuosnowowa.
Bernarda Rość jest wybitną podlaską tkaczką dywanów dwuosnowowych, która już od przeszło 45 lat kultywuje rękodzielnicze tradycje tkactwa podwójnego. Urodziła się i mieszka w Korycinie, od 1986 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w dziedzinie tkactwa dwuosnowowego. Pani Bernarda posiada imponujący dorobek twórczy i jest Artystką wielokrotnie docenianą za aktywną pełną pasji postawę i działalność na rzecz ocalenia i reaktywowania unikatowej podlaskiej tkaniny dwuosnowowej (m.i.n. Stypendium Artystyczne im. Stanisława Wyspiańskiego, kilkukrotne Stypendia w dziedzinie twórczości ludowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego, program ministerialny „Mistrz Tradycji”, itd. ). W roku 2018 Twórczyni całym sercem zaangażowała się w stworzenie sali etnograficznej poświęconej tkactwu dwuosnowowemu w Parku Kulturowym Korycin – Milewszczyzna. Chętni mogą uczyć się w Ludowej Pracowni Tkaniny Dwuosnowowej misternej sztuki tkactwa podwójnego pod kierunkiem mistrzyni Pani Bernardy. Istnieje tam również ekspozycja prac Twórczyni oraz jej córki Agnieszki Iwanickiej – młodego pokolenia kontynuatorów. Wielkie uznanie wzbudza postawa Bernardy Rość utrwalająca wśród młodzieży i rzeszy odbiorców folklor i tradycje kultury regionalnej. Jej dotychczasowa działalność artystyczna, kulturotwórcza poprzez liczne ekspozycje, wystawy, warsztaty i pokazy tkania w kraju i za granicą stanowi trwały i namacalny wkład w dorobku kulturalnym Korycina – Małej Ojczyzny Bernardy Rość. Twórczyni od wielu lat współpracuje z Podlaskim Instytutem Kultury, instytucjami muzealnymi, Parkiem Kulturowym Korycin – Milewszczyzna oraz z promotorką podlaskiej tkaniny dwuosnowowej Izumi Fujita, która organizuje w japońskich miastach wystawy rękodzieła ludowego, na których prezentowane są dywany dwuosnowowe autorstwa Bernardy Rość (wystawy w Tokio, Osace, Kamakura).
W ramach projektu stypendialnego Pani Bernarda wykonała techniką podwójną formy użytkowe, takie jak: poduszki dekoracyjne, torbę, „bieżnik”, makatki, kosmetyczkę tematyką nawiązujące do symboli i przyrody Korycina – i tak na przykład na poduszce zobaczymy tzw. „zwierza” inspirowanego twórczością Profesor Eleonory Plutyńskiej z autorskim wymyślonym przez Panią Bernardę brzegiem w kształcie trójkątów imitujących las iglasty, tradycyjne wzory zoomorficzne – gałązki truskawek nawiązujące do jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Korycina czyli truskawki, konie sokólskie – na tkaninie Pani Bernarda przepięknie połączyła nowoczesność z tradycją, a mianowicie unikalny brzeg autorstwa Artystki (w postaci brył geometrycznych kwadraty), przepięknie harmonizuje z tym, co dawne, co jeszcze do niedawna było powszechne na polskiej wsi – konikami; możemy również zaobserwować na tkaninach motywy zwierzęce i roślinne nawiązujące do przyrody Korycina.
Artystka w ramach stypendium zaprojektowała i stworzyła również duży dywan dwuosnowowy przedstawiający Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna, który jest niezwykłą atrakcją na mapie Podlasia prezentuje, bowiem historię i dziedzictwo kulturowe ziemi Korycińskiej i Regionu Podlasia na przestrzeni 1000 lat. Twórczyni Pani Bernarda, na dywanie dwuosnowowym zatytułowanym przez Artystkę „ŚLADAMI HISTORII – GRODZISKO MILEWSZCZYZNA” przedstawiła swoją autorską interpretację Parku Kulturowego. Dywan Pani Bernardy jest unikatowy, ponieważ możemy na nim ujrzeć dzieje mieszkańców grodu (np. pani przędzie wełnę na kołowrotku, pani tka na krosnach, pasterz ze stadem owiec, wiatrak z młynem, gdzie gospodarz zawozi ziarno na mąkę, pszczelarz dopatrujący ule, itd.). Bordiura (brzeg dywanu) w postaci jelonków i drzew iglastych ma nam przypominać o istnieniu niegdyś puszczy, umocnienia obronne grodziska – brama uświadamiają nam jak niebezpieczne były to czasy. Założeniem Artystki podczas projektowania wzoru dywanu, było pokazanie historii ziemi korycińskiej, życia jej mieszkańców i przełożenie zamysłu na tkaninę. Efekt jest imponujący.
Cykl tkanin dwuosnowowych o charakterze tematycznym zostanie również zaprezentowany na autorskiej wystawie on-line Bernardy Rość na stronie Podlaskiego Instytutu Kultury, Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie oraz na stronie Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna.
Ze względu na ograniczenia spowodowane koronawirusem, autorska wystawa Artystki Ludowej Bernardy Rość jest realizowana w całości w internecie i jest to możliwe dzięki wsparciu MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w ramach programu stypendialnego na upowszechnianie kultury „KULTURA W SIECI”.
Gorąco zapraszamy sympatyków, pasjonatów sztuki ludowej i wszystkich zainteresowanych dawnym rzemiosłem na wernisaż on-line.”

Autor:
Bogusława Depkun, córka Twórczyni Ludowej Bernardy Rość