„Od owieczki do niteczki” – warsztaty

Warsztaty tkackie dla dzieci i młodzieży prowadzone są przez znakomite janowskie twórczynie tkaniny dwuosnowowej i odbywają się w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie.W trakcie zajęć uczestnicy poznają cały proces powstawania tkanin dwuosnowowych począwszy od gręplowania runa owczego, przędzenia nici, osnucia krosna do wykonania własnej tkaniny. Uczestnicy zajęć zapoznają się z historią lokalnego dziedzictwa kultury, poznają cały proces tkacki, w którym aktywnie uczestniczą, wykonując własne małe tkaniny na ramkach tkackich.

W ramach realizacji zadania uszyto stroje ludowe dla janowskich tkaczek. W skład stroju wchodzą: regionalna spódnica, biała bluzka, kamizelka z elementami tkaniny dwuosnowowej oraz chusta w kwiaty i czerwone korale. Wygląd strojów był konsultowany ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych.  Przepiękne, nowe stroje lokalnych twórczyń pozwolą na wyróżnienie się podczas różnego rodzaju jarmarków, festynów oraz uroczystości gminnych. Tkaczki poprzez prezentowanie się w strojach podczas pokazów, będą promowały również region, ponieważ często uczestniczą w targach sztuki ludowej w całym kraju oraz poza jego granicami.

Zadanie pt. Warsztaty tkackie janowskiej tkaniny dwuosnowowej „Od owieczki do niteczki” jest realizowane przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie w ramach projektu grantowego pt. „Aktywne społeczności lokalne na obszarze Lokalnej Grupy Działania – Fundusz Biebrzański” współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej.

Ma ono na celu dbałość o tradycję, tożsamość lokalną i zachowanie dziedzictwa kulturowego, wzmocnienie kapitału społecznego oraz promowanie obszaru poprzez organizację warsztatów tkackich janowskiej taniny dwuosnowowej dla dzieci i młodzieży z lokalnych szkół oraz uszycie i zakup strojów ludowych dla janowskich tkaczek.

Warsztaty cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród najmłodszych mieszkańców Gminy Janów. Mamy nadzieję, że wśród uczestników tych spotkań znajdą się kontynuatorzy lokalnego dziedzictwa kultury, jakim jest tkanina dwuosnowowa, ponieważ w naszych działaniach priorytetem jest dbałość o tradycję oraz tożsamość lokalną, a także promocja całego obszaru oraz produktów lokalnych jakimi są tradycyjne tkaniny janowskie.