Warsztaty w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie

W Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie przez ostatni tydzień odbywały się warsztaty z tkaniny dwuosnowowej. Prowadzone były przez wybitnie twórczynie z janowskiego ośrodka tkackiego Danutę i Karolinę Radulskie. W warsztatach wzięło udział pięć Pań przede wszystkim z województwa podlaskiego. Podczas kursu uczestniczki poznały wszystkie etapy potrzebne w procesie powstawania tkaniny dwuosnowowej. Samodzielnie pod okiem mistrzyń osnuły krosna i wykonały piękne tkaniny dwuosnowowe, a także zapoznały się z historią janowskiego ośrodka tkackiego.
Dodatkową atrakcją podczas tego intensywnego tygodnia poznawania jednej z najtrudniejszych technik tkackich było odwiedzenie janowskich mistrzyń tkactwa w ich pracowniach. Uczestniczki miały okazję poznać wybitne, wielokrotnie nagradzanie i uhonorowane tkaczki, a Panie z ogromnym poczucie humoru opowiadały o swoich początkach tkackich, a także zdradziły kilka sekretów co zrobić, aby wykonana tkanina wyglądała pięknie.
Warsztaty jak zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, co również nam daje satysfakcję i nadzieję, że nasze tkactwo, które trwa u nas nieprzerwanie od polowy XIX w. dalej będzie kontynuowane przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Organizacja warsztatów tkackich jest jednym z elementów zadania pt. „Połączeni Dziedzictwem – Janowskie Święto Tkactwa I Tradycji” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.
Głównym wydarzeniem jakie zaplanowano w ramach tego zadania to festiwal ”Janowskie Święto Tkactwa i Tradycji”, który odbędzie się już po raz trzeci, 11 września przed Izbą Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie. Będzie on połączony z warsztatami rękodzielniczymi (m.in. garncarstwa, kowalstwa, tkactwa), degustacją lokalnych potraw oraz potańcówką przy akompaniamencie kapeli ludowej – Kapela Batareja. Podczas festiwalu odbędzie się podsumowanie trzydziestego jubileuszowego konkursu na tkaninę dwuosnowowa oraz otwarcie wystawy pokonkursowej. Na festiwalu zostaną również zaprezentowane prace wykonane przez tegoroczne uczestniczki warsztatów. Mamy nadzieję, że podobnie jak i w poprzednich edycjach festiwal będzie się cieszył ogromnym zainteresowaniem. Serdecznie zapraszamy.