Rodzinne Tkactwo Dwuosnowowe. Z pokolenia na Pokolenie

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 7 grudnia 2023 roku o godzinie 11:00 w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie odbędzie się wystawa “Rodzinne Tkactwo Dwuosnowowe. Z pokolenia na Pokolenie”. 

Wystawa będzie prezentować artystyczne tkaniny dwuosnowowej Pani Bernardy Rość z Szaciłówki oraz jej córek – Agnieszki Iwanickiej, Magdaleny Waszczeniuk oraz Bogusławy Depkun.

Podczas wystawy będzie można podziwiać dywany utkane przez Panią Bernardę oraz jej córki. Wystawa będzie podsumowaniem Stypendium Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi “Mistrz i Uczeń” w ramach którego Magdalena Waszczeniuk utkała dwie tkaniny.

Pani Bernarda Rość jest jedną z najwybitniejszych Artystek Ludowych w Polsce. Sama tka od lat zdobywając najwyższe nagrody i wyróżnienia w świecie sztuki ludowej! W 2021 roku została odznaczona MEDALEM IM. OSKARA KOLBERGA “ZA ZASŁUGI DLA KULTURY LUDOWEJ”. Nagroda ta jest najstarszym i najważniejszym wyróżnieniem w dziedzinie kultury ludowej w Polsce, które jest nieprzerwanie przyznawane od 1947 roku. Ta prestiżowa nagroda honoruje całokształt działalności twórczej artystki, wyróżnia jej wybitne osiągnięcia na rzecz ocalenia Podlaskiej tkaniny dwuosnowowej i zachowania podstawowych kanonów sztuki ludowej oraz kultywowanie wartości kultury regionalnej Podlasia.

Pani Bernarda Rość uczyła się sztuki tkania tkaniny dwuosnowowej od babci – Stefanii, póżniej od mamy – Marianny Dzieszko. Jest to rodzina, która od pokoleń przekazuje swoje umiejętności córkom, które kontynuują rodzinną tradycję tkania tkanin dwuosnowowych. Tworzą przepiękne dywany prezentujące podlaską przyrodę, zabytki, tradycje i zwyczaje. Pani Bernarda Rość wraz z Panią Lucyną Kędzierską wykonała wspaniałe dzieło – kurtynę do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie z okazji 130 – lecia teatru, honorując w ten sposób 130 kobiet zasłużonych dla Krakowa. Jest to jedyne takie dzieło na świecie. Premiera odbędzie się 17 grudnia w Krakowie.

W imieniu artystek serdecznie serdecznie zapraszamy na wystawę “Rodzinne Tkactwo Dwuosnowowe. Z pokolenia na Pokolenie”