Agnieszka Iwanicka

Agnieszka Iwanicka jest trzecim pokoleniem tkackim w swojej rodzinie. Miłością do tkania na krosnach zaraziła ją mama, wybitna tkaczka Bernarda Rość z Szaciłówki (gm. Korycin). Tkała także babcia pani Agnieszki – Marianna Dzieszko.

Agnieszka Iwanicka w 2016 roku wraz ze swoją mamą brała udział w projekcie „Mistrz tradycji” realizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Korycinie, który polegał na przekazywaniu wiedzy na zasadzie mistrz-uczeń. Mistrzem młodej tkaczki została oczywiście Bernarda Rość. Doświadczona tkaczka chciała nauczyć córkę pracy przy krosnach i małymi krokami wprowadzić ją w tajniki tkaniny dwuosnowowej. Projekt stał się szansą na zachowanie rodzinnej tradycji i przekazanie wiedzy szerszemu gronu odbiorców w przyszłości. Dzięki tym działaniom Korycin wzbogacił się o drugą tkaczkę. Realizacja działań była możliwa dzięki w wsparciu w ramach projektu „Kultura ludowa i tradycja” i stypendium z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Agnieszka Iwanicka nieustannie pogłębia swoje umiejętności tkackie biorąc udział w licznych warsztatach tkaniny dwuosnowowej – m. in. w Białowieskim Ośrodku Kultury i rodzinnym Korycinie. Mimo krótkiego stażu tkackiego, zajęła drugie miejsce w konkursie pt. „Sprawne ręce” zorganizowanym podczas Dni Truskawki w Korycinie w 2017 roku.

Prace początkującej tkaczki i jej mamy można było oglądać w listopadzie 2016 roku w Galerii „Spodki” WOAK w Białymstoku podczas Giełdy Projektów, czyli spotkania podsumowującego działania zrealizowane w naszym regionie w ramach Podlaskiego Pomostu Kultury.

Pracownię pani Agnieszki można odnaleźć pod adresem:
ul. Pogodna 17
16 -140 Korycin
Tel. : 512 754 483