„Wszystko można wyczarować na tkaninie”
Jak to się wszystko zaczęło
Bernarda Rość urodziła się w Korycinie, obecnie mieszka w Szaciłówce. Tkactwa nauczyła się od mamy Marianny Dzieszko, ludowej tkaczki, i do dzisiaj z ogromną pasją kontynuuje rodzinne tradycje tkactwa dwuosnowowego. Już w wieku 15 lat zaczęła wykonywać splotem płóciennym chodniki, worki, płótno, tkaniny przebierane, a potem także kilimy i tkaniny podwójne, które stały się domeną jej twórczości. Jako osiemnastolatka, w 1976 roku, uzyskała tytuł twórczyni ludowej, została też wpisana do Rejestru Twórców Ludowych „Cepelii”. Od roku 1986 należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
O tkaninach pani Bernardy słów kilka
Bernarda Rość wykonuje dywany o wzornictwie charakterystycznym dla janowskiego ośrodka tkackiego. Prace artystki są przeważnie zaliczane do dywanów tematycznych, na których można wyczarować wszystko.
Tkaczka wzory czerpie z wyobraźni, często też inspiruje się najbliższym otoczeniem. Tworzy dywany-obrazy, których tematyką jest życie wsi, tradycyjne zajęcia codzienne, obrzędy (np. wesele, dożynki) i otaczająca ludzi przyroda (dokarmianie zwierząt, grzybobranie, pasieka, miodobranie).
Prace twórczyni cechuje wysoki poziom techniczny oraz doskonała kompozycja, a także ciekawy dobór tematów i kolorystyki. Dzieła Bernardy Rość potwierdzają jej doskonałe opanowanie techniki tkackiej, talent oraz wyrobiony smak estetyczny.
Docenić to, co wartościowe
Bernarda Rość otrzymała wiele nagród w konkursach na tkaninę, jest laureatką nagrody i Stypendium Artystycznego Młodych im. S. Wyspiańskiego (1988-1989) oraz stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014 r.) Ma za sobą także liczne wystawy, m.in. w Janowie, Białymstoku, Warszawie, Krakowie, Toruniu, Wrocławiu, Bukowinie Tatrzańskiej, Kijowie, Sofii. Dywany Bernardy Rość znajdują się w zbiorach: Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie; Muzeum Etnograficznego w Krakowie; Muzeum Etnograficznego w Toruniu; Muzeum Podlaskiego w Białymstoku; Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku; Muzeum w Lublinie i Ciechanowcu.
Aby tradycja nie zaginęła
Twórczyni chętnie bierze udział w kiermaszach, jarmarkach i targach, takich jak białostockie Kaziuki czy Jarmark na Jana, Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym, Biebrzańskich Targach Wytwórczości i Sztuki Ludowej „Sto pomysłów dla Biebrzy” w Osowcu, Suwalskim Jarmarku Folkloru i Jadła Kresowego, Jarmarku Dominikańskim w Sejnach czy też festiwalu Sztuki i Przedmiotów Artystycznych w Poznaniu.
Bernarda Rość swoje tkaniny wykonuje na konkursy, wystawy ale także na zamówienia osób prywatnych. Jej dziełami zainteresowała się m.in. Japonka Izumi Fujita, która zaraziła miłością do janowskich tkanin swoich rodaków i właśnie w „Kraju Kwitnącej Wiśni” organizuje wystawy podlaskich tkanin.
Pracownię pani Bernardy można odnaleźć pod adresem:
Szaciłówka 37
16-140 Korycin
tel. kom.: 665-479-267
tel. dom.: 85 721-91-64
e-mail: bernarda.rosc@gmail.com
Materiał Telewizji Korycin przedstawiający sylwetkę Bernardy Rość