Danuta Radulska

„Z krosnem i kołowrotkiem miałam do czynienia właściwie od dziecka”

Jak to się wszystko zaczęło

Danuta Radulska urodziła się we wsi Chwaszczewo w gminie Sidra. Od najmłodszych lat pomagała matce tkać dekoracyjne tkaniny wielonicielnicowe. Z techniką dwuosnowową zapoznała ją w połowie lat 80. XX wieku sąsiadka, uznana tkaczka – Teresa Pryzmont.

Twórczyni przez krótki czas tkała dla białostockiej spółdzielni rękodzieła „Cepelia”. W 1999 roku nawiązała współpracę z plastyczką Barbarą Hulanicką. Jest wieloletnim członkiem Oddziału Białostockiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, w którym od czerwca 2009 roku pełni funkcję prezesa.

O tkaninach pani Danuty słów kilka

Dzieła tkaczki odznaczają się nowymi nawiązaniami kompozycyjnymi, oryginalną kolorystyką i wysokim poziomem technicznym.

Docenić to, co wartościowe

Danuta Radulska chętnie bierze udział w konkursach tkackich. Jej prace, wielokrotnie uhonorowane głównymi nagrodami, trafiają do kolekcji prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą. Znajdują się m.in. w galeriach i etnograficznych muzealnych w Białymstoku, Toruniu, Krakowie, Warszawie, Lublinie, Ciechanowcu., Częstochowie i Węgorzewie Znajdują się również w Izbie Tkactwa w Janowie i w Muzeum w Tykocinie oraz w Niemczech i Japonii.

Aby tradycja nie zaginęła

Twórczyni ludowa prowadzi warsztaty tkackie dla miłośników tej unikalnej techniki.  Jej pracownię można zwiedzić na Szlaku Rękodzieła Ludowego Podlasia, gdzie przyjmuje zarówno wycieczki, jak i osoby prywatne. Uczestniczy w licznych wystawach, jarmarkach i kiermaszach, takich jak białostockie Kaniuki czy Jarmark na Jana, targach w Osowcu, Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie czy Festiwalu Sztuki i Przedmiotów Artystycznych w Poznaniu.

Danuta Raduska promowała w 2008 roku rękodzieło ludowe naszego regionu w programie telewizyjnym „Studio Weekend”.

Pracownię pani Danuty można odnaleźć pod adresem:
Wasilówka Kolonia 18
16-130 Janów
tel: 85 721-60-24
http://tkanina-dwuosnowowa.pl/o_mnie