Helena Gołko

„Co się wytkało widać dopiero, kiedy zdejmie się z krosen”

Jak to się wszystko zaczęło

Helena Gołko urodziła się we wsi Szumowo w gminie Korycin. Tka od 1980 roku. Przygodę z krosnami rozpoczęła od worków szmacianych, chodników, worków na ziemniaki, tkanin na łóżka i podłogę. Pierwszymi poważnymi pracami, jakie wykonywała, były chodniki tkane na zlecenie „Cepelii”, z którą współpracowała od 1993 roku.  Swój warsztat twórczyni doskonaliła na kursie tkactwa oraz pod czujnym okiem Reginy Krupowicz, która to zapoznała ją z tajnikami tkaniny dwuosnowowej. Jest jedną z wielu twórczyń, które pracowały i częściowo dalej pracują w ośrodku janowskim. Od 1988 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.

O tkaninach pani Heleny słów kilka

Helena Gołko tka zarówno tkaniny tradycyjne, jak i tematyczne. Dominują na nich głównie motywy dawne – dotyczące prac w polu, pszczelarstwa (pasieki), ale także różnego rodzaju rośliny, drzewa, gałązki.

Docenić to, co wartościowe

Aktywność twórczyni wyzwoliły konkursy na tkaninę dwuosnowową, organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Janowie, w których corocznie bierze udział. Wysyłała też swoje prace na ogólnopolskie konkursy w Lublinie, Warszawie, Toruniu, Białymstoku. Jest laureatką wielu nagród, z których najważniejsze to: II nagroda w konkursie „Historia i teraźniejszość w tkaninie podwójnej” za makatkę „Wesele i rozrywka na wsi”, III miejsce w konkursie na tkaninę organizowanym podczas Dni Janowa w roku 1999, wyróżnienie w konkursie „Zwierza” w 2010 roku wyróżnienie w konkursie „Zajęcia kobiety wiejskiej na Podlasiu” w roku 2011 i inne.

Prace twórczyni znajdują się w kolekcjach tkanin Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, zbiorach prywatnych w kraju i za granicą a także w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie.

Pracownię pani Heleny można odnaleźć pod adresem:
Trofimówka 29
16-130 Janów
Tel.: 509 532 409