Irena Ignaciuk

„Dawniej każda dziewczyna, zanim wyszła za mąż ,musiała wytkać sobie cały posag”

Jak to się wszystko zaczęło

Irena Ignaciuk tkania nauczyła się od swojej mamy Eugenii Olifler, znanej w swojej okolicy tkaczki. To dzięki niej poznawała już od najmłodszych lat techniki tkactwa wielonicielnicowego.  Po latach przerwy, w 2000 roku, dla podniesienia atrakcyjności prowadzonego wspólnie z mężem gospodarstwa agroturystycznego, ponownie zajęła się tkactwem. Zdecydowała się stworzyć turystom miejsce inne niż wszystkie – takie, w którym można byłoby nie tylko tkać, ale również uczyć tkania innych.

O tkaninach pani Ireny słów kilka

Twórczyni wykonuje tkaniny podbierane „perebory”, chodniki, różnorodne tkaniny dwu-, cztero- i ośmionicielnicowe. Te ostanie są współcześnie wielką rzadkością. Swoje prace tka z przędzy wełnianej, lnianej, bawełnianej i konopnej, zachowując tradycyjne wzornictwo. Dzieła pani Ireny odznaczają się wysokim poziomem technicznym.

Aby tradycja nie zaginęła

Pani Irena zbiera dawne wzory zapisane w zeszytach, przenosi je na kalki i przechowuje do wykorzystania w przyszłości. Prowadzi też, skierowane do osób w każdym wieku, warsztaty tkackie w ośrodkach kultury. Od kilku lat jej tkaniny prezentowane są na stałej wystawie w Galerii im. Tamary Sołoniewicz w Narewce. Tam też udostępniła zwiedzającym  swoje krosna, które odziedziczyła po mamie.

Twórczyni prowadzi aktywną działalność edukacyjną. Jest osobą otwartą i przedsiębiorczą, skupiającą wokół siebie grono przyjaciół, sąsiadów. Organizuje wieczory, w czasie których tkają i pomagają sobie nawzajem. Ma w swojej kolekcji już kilkadziesiąt prac. Pracuje także na zamówienie.

Odwiedzają ją także miłośnicy tkactwa z zagranicy, m.in. z Japonii. Swoje umiejętności i warsztat tkacki prezentuje nie tylko własnym turystom, ale także tym  z pobliskich kwater, innym tkaczkom oraz wycieczkom szkolnym.

Docenić to, co wyjątkowe

W 2014 roku twórczyni uczestniczyła w zbiorowych wystawach w Łodzi oraz galeriach STL-u w Lublinie i WOAK-u w Białymstoku. Jedna z jej tkanin została zakupiona do zbiorów Centralnego Muzeum Włókienniczego w Łodzi.

Pracownię pani Ireny można odnaleźć pod adresem:
Ignaciuk Irena
Lewkowo Stare 35
17-220 Narewka
tel. 608-078-796, 85 685-60-97