Ludgarda Sieńko

„Kiedyś w każdym domu były krosna”

Jak to się wszystko zaczęło

Ludgarda Sieńko Urodziła się w Nowokolnie w gminie Janów. Tkania nauczyła się w latach 70-tych od swojej sąsiadki Reginy Krupowicz. Początkowo głównym zleceniodawcą była Spółdzielnia Rękodzieła Ludowego „Cepelia”, która dostarczała surowca, akceptowała wzory i zamawiała różne rodzaje tkanin: makatki, bieżniki, dywany. Od 1985 roku tkaczka należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.

O tkaninach pani Ludgardy słów kilka

Twórczyni najchętniej wykonuje tkaniny tematyczne. Tworzy własne, rozpoznawalne kompozycje. Jej prace o starannej strukturze świadczą o doskonale opanowanej technice i cieszą się dużym uznaniem odbiorców. Na krośnie ręcznie tka wzory ludowe i tematyczne. Na jarmarkach prezentuje tkaninę dwuosnowową, wyroby siatkowe, makaty, bieżniki, dywany wykonywane ręcznie, obrusy wiązane iglicą, serwety, poduszki wiązane siatkowo.

Docenić to, co wyjątkowe

Dzieła pani Ludgardy były wielokrotnie nagradzane w konkursach sztuki ludowej, trafiają do kolekcji prywatnych w kraju i za granicą. Znajdują się w etnograficznych zbiorach muzeów m.in. w Toruniu, Krakowie, Warszawie, Częstochowie, Białymstoku oraz w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie.

Aby tradycja nie zaginęła

Ludgarda Sieńko od 1997 roku systematycznie bierze udział w corocznych konkursach na tkaninę dwuosnowową, organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Janowie.

W połowie lat 90. XX wieku tkaczka udostępniła swoją pracownię turystom i koneserom sztuki ludowej odwiedzającym Szlak Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego. Chętnie przyjmuje w niej zarówno wycieczki, jak i osoby prywatne.

Współpracuje z Fundacją Biebrzańską. Prowadziła warsztaty tkackie m.in. w Ochli koło Zielonej Góry, w Ośrodku Pracy Twórczej na Wigrach oraz w rodzinnym Janowie.

Jest uczestniczką licznych jarmarków i targów sztuki ludowej, takich jak białostockie Kaziuki czy Jarmark na Jana oraz majowych i wakacyjnych targów w Osowcu, festiwalu Sztuki i Przedmiotów Artystycznych w Poznaniu.

Pracownię pani Ludgardy można odnaleźć pod adresem:
ul. Sokólska 8
16-130 Janów
tel. 85 721-61-74