Marta Barbara Bajko pierwsze próby tkackie podjęła kilka lat temu, ale od zawsze tkactwo istniało w jej rodzinnym domu. Od kilku lat tka bardzo intensywnie praktycznie codziennie, bo to zajęcie stało się sposobem na życie. Techniki wykonywania tkanin poznawała dzięki pomocy Małgorzaty Górskiej, Eugeniusza Markiewicza i Ireny Ignaciuk. Swoje doświadczenie tkackie zdobywała uczestnicząc w warsztatach tkackich organizowanych przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku.
Wzory zazwyczaj czerpie z dawnych tkanin i odtwarza je w nowoczesnych kolorach, choć kolorystyka minionych lat jest również dla niej bardzo piękna i chętnie tka takie desenie. Inspiruje się również wszystkim co ją otacza, zachwyca, oddziałuje w jakikolwiek sposób. Najchętniej odwołuje się do barw naturalnych przyrody. Jej prace charakteryzują się starannym doborem przędzy lnianej, wełnianej i bawełnianej, tradycyjną kolorystyką i wysokim poziomem techniki tkackiej. Wykonuje tradycyjne chodniki podlaskie, chodniki artystyczne, poduszki czy torby. Jej prace są przemyślane kompozycyjnie i kolorystycznie, zgrabnie łączą tradycję i współczesność.
Jak mówi: Chciałabym nadal tworzyć tradycyjne tkaniny utwierdzając siebie i innych, że sztuka i kultura ludowa jest piękna i stanowi naszą tożsamość i podkreśla tradycje regionu.
Należy do Oddziału Białostockiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2023 roku.
Posiada pracownię tkacką w Białymstoku i tu tka zazwyczaj na zamówienie dla klientów oraz pracownię w rodzinnej miejscowości. Tam prowadzi działalność edukacyjną i popularyzatorską, organizując warsztaty tkackie, pokazy tkactwa i wystawy tkanin tradycyjnych. Dla Marty ważny jest przekaz międzypokoleniowy i rodzinny, dlatego też swoją wiedzę przekazuje nastoletniej córce.
Sukcesy:
2022 – Nagroda I stopnia w XIII Przygranicznym Konkursie Tkackim w Białej Podlaskiej w technice dowolnej – „Tkactwo a współczesność – tkactwo ludowe w dolinie Bugu i Krzny”;
2023 – udział w wystawie „SpoTKANIE – wystawa młodych twórców” w galerii Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku.
Pracownia w miejscu zamieszkania i we wsi Rogacze 21, 17-332 Rogacze, gm. Milejczyce.
Miejsce zamieszkania: Białystok, ul. Węgierska 28
e-mail: marta.bajko@wp.pl
tel. 797 390 613