Sabina Knoch

„Wychowałam się przy krosnach”

Jak to się wszystko zaczęło

Sabina Knoch urodziła się w 1952 roku we wsi Szczepki. Od najmłodszych lat pomagała matce Stanisławie przygotowywać nici i krosna do tkania. Mama pani Sabiny tkała całe życie – worki, chodniki, prześcieradła, płótno na koszule. Jeszcze przed wojną umiała tkać sejpaki – najpierw na wąskich krosnach, a później na szerokich. Pani Sabina samodzielnie zaczęła tkać w 1977 roku na zamówienie rodziny i sąsiadów.

O tkaninach pani Sabiny słów kilka

Twórczyni tworzy chodniki, kilimy, sejpaki (wywodzące się z tradycji litewskiej), tkaniny wielonicielnicowe i dwuosnowowe. Jest jedną z nielicznych już tkaczek wykonujących tkaniny o lokalnych wzorach tradycyjnych. Tka wielobarwne kilimy, tkaniny wielonicielnicowe, tkaniny dwuosnowowe i sejpaki. Jej prace odznaczają się wysokim poziomem technicznym.

Aby tradycja nie zaginęła

Sabina Knoch bierze udział w festynach i kiermaszach. Na różnego rodzaju pokazach tkactwa ludowego prezentuje technikę pracy przy krośnie oraz własnoręcznie wykonane wyroby. W Ośrodku Kultury w Nowince systematycznie prowadzi zajęcia edukacyjne w zakresie tkactwa dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Edukuje także młodzież i dorosłych w Suwalskim Ośrodku Kultury. Prace Sabiny Knoch znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Pracownię pani Sabiny można odnaleźć pod adresem:
Szczepki 23
16-304 Nowinka
tel. 87 641 93 31, 883 768 933