Edyta Wiśniewska

Pracownia tkacka:
Kuryły 3
16-100 Sokółka
tel. 733 007 796

Zainteresowała się tkactwem zupełnie niedawno, bo w 2015 roku. „Zaczęłam od nauki z internetu, a skończyłam na nauce u tkaczek ludowych” – opowiada. Podstawy tkania na krosnach poznawała u Teresy Pryzmont z Wasilówki. Wrodzona dociekliwość i etnograficzne zacięcie spowodowały potem cały ciąg wydarzeń, długi jak krajka…

Temat pochłonął młodą tkaczkę bez reszty, był na tyle interesujący i wart zgłębienia, że rok później rozpoczęła badania terenowe dotyczące tkania ludowych krajek w ramach stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego. Ich efektem była późniejsza publikacja zatytułowana:

„Krajki – tkane pasy z terenu Sokólszczyzny”. Edyta Wiśniewska stała się odtąd najbardziej znaną tkaczką krajek w województwie podlaskim, pracując między innymi w tradycyjnej technice wybieranej „na nodze”, która kiedyś była niezwykle popularna na wsi. „Można było to krosno zabrać wszędzie, na wypas krów (…), na przerwę w sianowaniu i było ono bardzo wygodne” – mówi. Współcześnie krajka stała się ciekawym elementem dekoracyjnym, stosowanym do strojów, nie tylko ludowych, oraz wszelakiej galanterii w stylu etno.