Teresa Pryzmont

„Z krosnem jestem związana od dzieciństwa”

Jak to się wszystko zaczęło

Teresa Pryzmont jest jedną z najbardziej utalentowanych kontynuatorek tradycji tkackiej dwuosnowowej. Urodziła się 13 kwietnia 1940 roku we wsi Kupisk koło Janowa. Umiejętności tkackie nabyła pomagając matce, która, jak większość mieszkanek wsi, tkała na własne potrzeby. Pierwsze tkaniny pani Teresa wykonała w wieku 11 lat – był to zestaw lnianych worków na zboże. Później tkała kilimy, wielonicielnciowe płachty i chodniki, stopniowo przyswajając sobie coraz bardziej skomplikowane techniki. Zachęcona przez Sabinę Masełbas, w 1974 roku wytkała pierwszą tkaninę dwuosnowową. W tajniki zawodu wprowadziła ją także Regina – synowa Sabiny.

O tkaninach pani Teresy słów kilka

Doświadczenia tkackie zdobywane od najmłodszych lat, zręczność manualna, umiejętność łączenia kolorów i komponowania wzoru, wrodzone poczucie piękna i zamiłowanie do tkania sprawiły, że prace pani Teresy zaczęły szybko wyróżniać się nieprzeciętnymi walorami artystycznymi.

Poza tkaninami o wzorach tradycyjnych, artystka ludowa chętnie tworzy tkaniny tematyczne. Podejmuje zagadnienia związane z pracą i życiem na wsi. Do jej ulubionych, powtarzanych w wielu wersjach, motywów należy: „Zabawa na wsi”, „Zabawa w lesie przy ognisku”, „Wesele”, „Las”, „Moje gospodarstwo”, „Kulig”, „Kolędnicy”, „Szopka”, „Zwierza”, „Pasieka”.

Aby tradycja nie zaginęła

Teresa Pryzmont wniosła szczególne zasługi w upowszechnianie podlaskiego tkactwa dwuosnowowego poprzez uczestnictwo w programie „Ginące zawody”. Tkaczka chętnie dzieli się swoja wiedzą i umiejętnościami z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi starając się zainteresować tą unikalną umiejętnością. Do jej pracowni trafiają miłośnicy tkaniny dwuosnowowej pragnący poznać zarówno same wyroby, jak i sposób ich powstawania na ręcznym warsztacie. Na uwagę zasługuje zaangażowanie artystki w pracach Zarządu Białostockiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych do którego należy od 1980 roku.

Docenić to, co wyjątkowe

Dokonania artystyczne Teresy Pryzmont zyskały szerokie uznanie. Tkaczka jest laureatką wielu konkursów wojewódzkich i krajowych, stypendystką Ministerstwa Kultury oraz Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianiu i ochrony dóbr kultury na rok 2007. W 1994 roku za swoja twórczość uzyskała prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga. Odznaczona została też Złotym Krzyżem Zasługi (1998 r.), odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2006) oraz medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznanym jej w 2009 roku.

Tkaniny Teresy Pryzmont dekorują wiele wnętrz mieszkalnych. Trafiły do kolekcji muzeów i galerii za granicą, min. do Szwajcarii, Francji, Niemiec, USA, Kanady. Znajdują się w etnograficznych kolekcjach muzealnych m.in. w Białymstoku, Warszawie, Toruniu i Łodzi oraz w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie.

Pracownię pani Teresy można odnaleźć pod adresem:
Wasilówka Kolonia 19 (przy drodze do wsi Kumiałka)
16-130 Janów
tel: 887 636 739, 85 721 63 64