PREZENTACJA TKANIN Z GMINY KRYNKI

Tkanina ludowa w gminie Krynki.

W gwarze podlaskiej na pewien rodzaj tkaniny mówi się „perebory”, natomiast w gminie Krynki na tkaninę przebieraną mówiono „dzygun”, ponieważ skakało się, przebierało listewką nici osnowy, wtykając wątek pomiędzy przebrane nici.

Interesującymi tkaninami są wyplatane na ramie siatki, w które oczka wplatano kolorowe nitki wzoru, najczęściej kwiatowego. W naszej okolicy na tę tkaninę mówiono, że jest robiona na stankach (czyli na ramie). Zaściełano nimi łóżka, podkładając pod siatkę prześcieradła, które dawały tło i eksponowały ładnie wzór na tkaninie.

Ważną tkaniną w tzw. pasażnym sunduku (czyli posażnym kufrze) była tkanina zwana dywanem tkackim, czyli inaczej tkanina dwuosnowowa zawierająca często inicjały panny młodej lub imię i nazwisko oraz rok wytkania tkaniny.

W dawnych czasach na krosnach tkano nie tylko tkaniny wełniane, ale także tkaniny lniane: obrusy, ubraniowe, pościelowe. Z kolorowych resztek materiału tkano chodniki na podłogę. Dziś już nie ma tkaczek w naszej gminie. Tkactwo należy do rzemiosł zapomnianych.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją tkanin z gminy Krynki:

do pobrania: Spis tkanin gminy Krynki

„Podlaskie sploty – II festiwal tkactwa” to projekt realizowany przez Podlaski Instytut kultury mający na celu promocję i ochronę tradycyjnego tkactwa na terenie województwa podlaskiego. Tegoroczna edycja Dofinansowana jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Informacji na temat Podlaskich splotów udziela kierownik Działu Sztuk Plastycznych PIK w Białymstoku – Krystyna Kunicka
tel. 85 740 37 15, k.kunicka@pikpodlaskie.pl

Dofinansowano ze środków budżetu państwa. Wartość dofinansowania 50 000 zł, całkowita wartość zadania 94 400 zł.