Barwne, urozmaicone wzorniczo i splotowo – misternie utkane kilimy, pasiaki, perebory, tkaniny wielonicielnicowe.
Choć dziś patrzymy na nie z wielkim sentymentem i dbamy niczym o najdroższe skarby, dawniej były równie cenione przez gospodynie. Najokazalsze z nich na co dzień leżały skrzętnie schowane w szafie, by cieszyć oczy w czasie ważnych świąt. Służyły jako narzuty na łóżka, tapczany czy krzesła, chociaż równie pięknie zdobiły ściany. Wyściełano nimi siedzenia na furach, kiedy jechano do kościoła lub cerkwi. Były świadkami radosnych, jak i smutnych momentów – towarzyszyły parze młodej podczas ślubu, ale też, kiedy nadchodził kres ziemskiego życia, podściełano je pod trumnę (pod tzw. mary).
Chociaż w dużej mierze tkaniny pełniły funkcje użytkowe, dziś wiemy, że w tych precyzyjnych splotach zapisała się również historia wielu pokoleń. Pomiędzy tym, co dawniej przydatne w gospodarstwie, a tym, co dziś jest budzącym podziw świata dowodem pracy ludzkich rąk, kryją się godziny ciężkiej i trudnej, ale przynoszącej satysfakcję, pracy przy krosnach. Pracy, która dla wielu była sposobem na życie.
Niestety, wraz ze starszym pokoleniem, technika tkacka zaczęła odchodzić w zapomnienie, a to przecież w sztuce ludowej – niczym w zwierciadle – odbija się bogactwo tradycji oraz ogromne talenty drzemiące w ludności mieszkającej z daleka od zgiełku wielkich miast. Niepowtarzalność, wielość form, a także piękno, które dziś zachwyca bardziej niż wczoraj. I wiedza skrzętnie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jak odkrywać swój region, jeżeli nie poprzez jego bogatą tradycję? A żeby ją poznać tak naprawdę, trzeba cofnąć się do czasów młodości naszych babć i mam.
Tyle utkanych historii, będących dowodem tkackich tradycji na tych terenach, udało się zebrać i zaprezentować na wystawie zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Zabłudowie. Na ekspozycji, będącej częścią „II Festiwalu Tkactwa – Podlaskie Sploty” organizowanego przez Podlaski Instytut Kultury, można podziwiać tkaniny, które powstały w latach 40.-70. XX wieku.
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją tkanin z gminy Zabłudów.
do pobrania: Spis tkanin gminy Zabłudów
„Podlaskie sploty – II festiwal tkactwa” to projekt realizowany przez Podlaski Instytut kultury mający na celu promocję i ochronę tradycyjnego tkactwa na terenie województwa podlaskiego. Tegoroczna edycja Dofinansowana jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Informacji na temat Podlaskich splotów udziela kierownik Działu Sztuk Plastycznych PIK w Białymstoku – Krystyna Kunicka
tel. 85 740 37 15, k.kunicka@pikpodlaskie.pl
Dofinansowano ze środków budżetu państwa. Wartość dofinansowania 50 000 zł, całkowita wartość zadania 94 400 zł.