Lucyna Kędzierska

„Każdy temat można przenieść na tkaninę, można wykorzystać każdy motyw”

Jak to się wszystko zaczęło

Lucyna Kędzierska urodziła się w Janowie. Jest córką wybitnej tkaczki Romualdy Puzanowskiej. Zawodu uczyła się od najmłodszych lat pomagając mamie. Dzięki temu technikę poznała od podszewki – poczynając od farbowania i snucia, na przędzeniu kończąc. Już w wieku 14 lat wykonała samodzielnie pierwszą tkaninę. W latach 1980-1988 współpracowała z Cepelią w Białymstoku. Od 1985 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

O tkaninach pani Lucyny słów kilka

Artystka kontynuuje tradycje wzornicze ośrodka janowskiego. Wykonuje kompozycje tematyczne, opowiadające o życiu tradycyjnej wsi. Tka na indywidualne zamówienia.

Docenić to, co wyjątkowe

Prace twórczyni znajdują się w zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Tkaniny artystki zdobią wnętrza mieszkalne w kraju i za granicą.

Bierze udział w corocznych konkursach na tkaninę dwuosobową organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Janowie.

Aby tradycja nie zaginęła

Pracownię tkacką pani Lucyny można zwiedzić na Szlaku Rękodzieła Ludowego Podlasia. Chętnie udostępnia swój warsztat grupom dzieci i młodzieży żywo zainteresowanej tkaniem.

Bierze udział w licznych pokazach i jarmarkach – w Białymstoku, Kazimierzu Dolnym, Krakowie, Borach Tucholskich. Jej prace można zobaczyć na stronie internetowej: www.utkane-welna.pl

Tkanina pani Lucyny Kędzierskiej stała się inspiracją do powstania wielkoformatowego muralu przy ul. Radzymińskiej 18 w Białymstoku. Malowidło jest wyjątkowe: to nie tylko największy mural w  województwie podlaskim, ale także największy inspirowany sztuką ludową w Polsce. I z pewnością największy na świecie przedstawiający podlaską tkaninę dwuosnowową! Więcej informacji na ten temat: Tkana opowieść

Pracownię pani Lucyny można odnaleźć pod adresem:
ul. Konopnickiej 2
16-010 Wasilków
tel. 85 664 482 428
e-mail: lucyna.k7@wp.pl
www: utkane-welna.pl